Fizjoterapia nietrzymania moczu

SPECJALISTYCZNA KLINIKA REHABILITACJI UROGINEKOLOGICZNEJ
Czym się zajmujemy?

 

 • - bezoperacyjnym leczeniem różnych form nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn

 • - terapią i diagnostyka zaburzeń oddawania moczu

 • - rehabilitacją zaburzeń czucia i funkcji seksualnych

 • - rehabilitacją obniżenia narządów rodnych

 • - terapią schorzeń bólowych narządów płciowych (vulvodynia, pochwica)

 • - rehabilitacją zaburzeń proktologicznych

   

Co nas wyróżnia?

 

 • - wieloletnie doświadczenie

 • - wyspecjalizowani magistrowie fizjoterapii certyfikowani przez niemiecki AG-GGUP

 • - najwyższa możliwa skuteczność dzięki autorskiemu połączeniu różnych form terapii

 • - komfort, intymność, anonimowość i miła atmosferaZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU W H&B CLINICrehabilitacja nietrzymania moczu w hbclinic

 


Tylko w H&B Clinic dzięki łączeniu różnych metod terapii nietrzymania moczu uzyskujemy znakomite rezultaty nawet w trudnych klinicznie przypadkach. Skuteczność terapii pozwala szybko odczuć poprawę, co bardzo pozytywnie wpływa na motywację naszych pacjentów. W 70% przypadków zakwalifikowanych do zabiegu operacyjnego , udaje się całkowicie zrehabilitować i zabieg nie jest konieczny. Długość trwania terapii uzależniona jest od stopnia uszkodzenia (wywołanego, przez uraz, poród, przeciążeniowe czynniki ryzyka).FRAGMENTY WYPOWIEDZI MGR FIZJOTERAPII PIOTRA BASISTA - WSPÓŁZAŁOŻYCIELA H&B CLINIC:


  

Samodzielne ćwiczenia mięśni dna miednicy jako główna terapia w schorzeniach urologicznych zazwyczaj nie przynosi zamierzonych efektów, ponieważ część mięśni nie jest połączona z układem nerwowym, który steruje pracą mięśni. Do przerwania ciągłości połączenia z układem nerwowym dochodzi najczęściej na skutek urazu wywołanego np. poprzez poród. Tak więc, jesteśmy w stanie ćwiczyć samodzielnie tylko te mięśnie które działają prawidłowo. W takich przypadkach niezbędna jest rehabilitacja dna miednicy usprawniająca przewodnictwo nerwowe, aby na nowo połączyć pozostałe mięśnie dna miednicy z układem nerwowym”

 

Rehabilitacja przed i po zabiegu operacyjnym w Niemczech i Wielkiej Brytanii jest czymś oczywistym. W Polsce pacjenci często nie mają informacji o takich możliwościach terapii.”

 

Znaczną część pacjentów udaje się zrehabilitować i operacja nie jest już konieczna”

 

Brak rehabilitacji po zabiegach operacyjnych, w wielu przypadkach prowadzi do nawrotów problemu.”

 

 

SKUTECZNOŚĆ ZABIEGÓW W H&B CLINICPoniżej przedstawiamy przykładowe rezultaty rehabilitacji w H&B Clinic. Bardzo często pierwsze efekty terapii odczuwalne są już po 10 zabiegach.efekty rehabilitacji nietrzymania moczuJAK WYGLĄDA TERAPIA W H&B CLINIC


 


Nietrzymanie moczu - diagnostyka:


Proces leczenia zaczynamy od szczegółowego wywiadu, składającego się min. kwestionariusza zawierającego szczegółowe pytania dotyczące objawów. 

(Walidacji kwestionariusza dokonał dr Kaven Baessler z Beckenboden-Zentrum Charite w Berlinie. Kwestionariusz zaprezentowano w DGGG (Deutsche GesellschaftfȕrGynȁkologieudGeburtshlife w 2006 r. w Berlinie).
Kwestionariusz pozwala dokładnie zdiagnozować przyczynę nietrzymania moczu bez konieczności wykonywania badań dodatkowych (np. USG układu moczowego)

 • Następnie wykonujemy badanie EMG mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

  Badanie pozwala określić sprawność działania mięśni i nerwów dna miednicy oraz ocenić ich wpływ na nietrzymanie moczu.


W skład terapii wchodzą:
 

 • - elektrostymulacje mięśni i nerwów dna miednicy elektrodą dopochwową/doodbytniczą w zależności od wskazań

  Zabieg elektrostymulacji pozwala wywołać zewnętrznym impulsem elektrycznym skurcz mięśni przewyższający ten, najsilniejszy wywołany przy pomocy własnej woli. Co ważne przy użyciu własnej świadomości jesteśmy w stanie pobudzić tylko te mięśnie, które są prawidłowo unerwione, te których unerwienie jest niesprawne nie będą reagowały na polecenie skurczu, dlatego samodzielne ćwiczenia mięśni Kegla są wielokrotnie nie skuteczne w terapii nietrzymania moczu oraz innych form inkontynencji. Stymulacja nerwów stymuluje regenerację uszkodzonego unerwienia mięśni.

   

 • - stymulację ośrodków zlokalizowanych w kręgosłupie odpowiedzialnych za kontrolę trzymania moczu

  Zabieg poprawia sterowanie mięsniami dna miednicy

   

 • - biofeedback – czyli wizualizację pracy mięśni na ekranie monitora

  Zabieg pozwala uzyskać pełną świadomą kontrolę na mięśniami dna miednicy, stymuluje ośrodek sterowania świadomego i podświadomego w korze mózgowej.


Efekty rehabilitacji pojawiają się już po 2-3 tygodniach zabiegów.KWALIFIKACJE PERSONELU W H&B Clinic terapią zajmuję się specjalistyczne wykwalifikowany personel medyczny, posiadający uprawnienia do prowadzenia terapii dna miednicy.

 

 

Terapeuta: mgr fizjoterapii Piotr Basista (absolwent warszawskiego Uniwerystetu Medycznego)

 

 • - ukończył szkolenie z zakresu terapii nietrzymania moczu z wykorzystanie elektrostymulacji i EMG biofeedbacku.

 • - ukończył specjalistyczne szkolenie dla fizjoterapeutów organizowane przez niemeickie stowarzyszenie fizjoterapeutów AG-GGUP zajmujących się rehabilitacją nietrzymania moczu i innych form inkontynencji http://www.ag-ggup.de/

 • - szkolenie z ortopedycznej terapii manualnej wg Cyriaxa, Mulligana

 • - szkolenie z tapingu medycznego

 • - szkolenie z energizacji tkanek miękkich wg dr Ciechomskiego

 • - doświadczenie:  Centrum Medyczne Damiana, Szpital Medicover, Bestmed Polna

 • - założyciel H&B Clinic

 • - współpracuje ze stowarzyszeniem UroConti http://www.uroconti.pl/ (stowarzyszenie zajmujące się problemem: nietrzymanie moczu)

 

Publikacje Piotra Basista na temat leczenia nietrzymania moczu:

 

 • - „Biofeedback w terapii nietrzymania moczu” - kwartalnik NTM 1(44) 2013

 • - „Kompleksowa rehabilitacja uroginekologiczna - leczenie NTM oraz objawów towarzyszących.” - kwartalnik NTM 2(44) 2013

 • - 12.04.2013 w szpitalu św. Zofii w Warszawie przy ul. Żelaznej odbył się wykład dla pacjentów organizowany przez UroConti pt.: „Biofeedback w terapii nietrzymania moczu” Wykład poprowadził mgr Piotr Basista

 

TWOJA INTYMNOŚĆ I DYSKRECJA


  

Przed zabiegiem każdy pacjent jest szczegółowo instrułowany przez personel jak ma prawidłowo samodzielnie umieścić elektrodę, co nie wymaga rozbierania się do zabiegów i umożliwia zachowanie pełnej intymności. Decydując się na zabiegi w H&B Clinic można być pewnym, że informacje o intymnych problemach nie wyjdą poza drzwi gabinetu zabiegowego. Gabinet H&B Clinic oznaczony jest z zewnątrz jako Rehabilitacja oraz Medycyna Estetyczna, co pozwala zaoszczędzić stresu naszym pacjentom, związanego z ujawnieniem ich intymnych problemów.

 

MIŁA ATMOSFERA I PERSONEL


  

Wystrój gabinetu i personel tworzą przyjemną atmosferę, w której bez tabu można porozmawiać o swoich intymnych problemach.SCHORZENIA PODDAWANE REHABILITACJI W H&B CLINIC


 

Funkcje pęcherza      Funkcje jelit   Opadanie narządów   Funkcje seksualne  
                      
- częste oddawanie moczu
dzień i/lub w nocy 

            - zaparcia             - uczucie ciała obcego
w pochwie 
             - zaniechanie współżycia
w związku z problemami
uroginekologicznymi 
 
 
- gubienie moczu podczas
kaszlu, ćw. fizycznych 
  - gubienie stolca   - obniżenie/wysuwanie
pochwy/macicy 
 
  - suchość pochwy  

- nagła potrzeba udania 
się do toalety 
 
  - niekontrolowane 
oddawanie gazów 
  - konieczność wprowadzenia
wypadającego narządu,
aby oddać stolec/mocz 
  - luźna/szeroka pochwa  
- konieczność parcia,
aby oddać mocz
  - niepochamowane parcie
na stolec 
 
      - ból podczas stosunku   
- nietrzymanie moczu
(inne formy do konsultacji) 
  - niepełne wypróżnianie         - osłabienie/brak odczuć
podczas stosunku 
 
 
    - częste wypróżnianie sie       - napięta pochwa, "zbyt wąska"
 
 
            - brak orgazmu

 
            - brak czucia w obrębie
zewnętrznych narządów płciowych 
 
               

 


PRZEBIEG TERAPII NIETRZYMANIA MOCZU


 

Warto wiedzieć, że prawidłowym postępowaniem leczniczym  jest podjęcie w pierwszej kolejności rehabilitacji. Jeśli postępowanie rehabilitacyjne nie przynosi zadowalających rezultatów, należy podjąć decyzję o operacji. Po zabiegu operacyjnym, pacjent powinien poddać się ponownie zabiegom rehabilitacyjnym , aby efekty zabiegu były trwałe.

Rehabilitacja po zabiegu jest potrzebna, ponieważ zabieg nie poprawia funkcji mięśni i nerwów, które odpowiedzialne są za zamykanie cewki moczowej oraz podpieranie pęcherza, pochwy, macicy i odbytnicy. Brak rehabilitacji po zabiegu spowoduje , iż cała funkcja podporowa przeniesiona będzie na rekonstrukcję wykonaną przez lekarza, która będzie przyjmowała obciążenia podczas wysiłku fizycznego, kaszlu kichania, chodzenia. Brak sprawnej podpory mięśniowej – którą należy wytworzyć poprzez proces rehabilitacji spowoduje rozciągnięcie rekonstrukcji wykonanej podczas zabiegu i nawrót problemów z trzymaniem moczu w niedalekiej przyszłości.

Takie postępowanie lecznicze jest standardem w krajach takich jak: Wielka Brytania czy Niemcy. Zarówno pacjenci jak i lekarze mają świadomość o możliwościach skutecznego i pełnego rozwiązania problemu inkontynencji i cały proces leczenia przebiega dużo sprawniej. W Polsce dopiero wąska grupa lekarzy specjalistów proponuje rozwiązania rehabilitacyjne, brakuje również specjalistycznych ośrodków rehabilitacyjnych zajmujących się prawidłowo procesem rehabilitacji dna miednicy. H&B Clinic jest jednym z nielicznych ośrodków, gdzie terapia nietrzymania moczu prowadzona jest kompleksowo.

 

Aby rehabilitacja była skuteczna powinna wyróżniać się kilkoma elementami:

 

 • zawierać elementy odbudowy nerwów dna miednicy

 • elementy rehabilitacji mięśniowej

 • stymulować połączenie ośrodkowego układu nerwowego z mięśniami dna miednicy

 • stymulować ośrodki rdzeniowe regulujące proces trzymania moczu

 • zawierać terapie domową (najlepiej z użyciem osobistego elektrostymulatora ustawionego przez specjalistę fizjoterapii dna miednicy)

 • zawierać elementy profilaktyki dalszych uszkodzeń dna miednicy.

 

Pragniemy podkreślić, iż samodzielne stosowanie ćwiczeń (często nieprawidłowo wykonywanych) czy też stosowanie elektrostymulatorów na własną rękę w najlepszym przypadku nie przyniesie żadnego efektu, a w najgorszym pogorszenie stanu zdrowia.

 

REHABILITACJA CZY ZABIEG?


 

"Każdy zabieg operacji nietrzymania moczu powinien być poprzedzony rehabilitacją”

 

Znaczną część pacjentów udaje się zrehabilitować i operacja nie jest już konieczna”

 

Po zabiegu operacyjnym lub laserowym wskazana jest rehabilitacja mięśni i nerwów dna miednicy, aby efekty zabiegu były trwałe.”


mgr fizjoterapii Piotr Basista - założyciel H&B Clinic.WIĘCEJ INFORMACJI


 

NTM jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób u kobiet i dotyczy 14-41% kobiet powyżej 30 roku życia. Z kolei 50% z tych kobiet ma zmniejszoną satysfakcję seksualną, a 25% ogranicza kontakty seksualne.

Jako przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu najczęściej podaje się: ciążę, poród, przewlekły kaszel, przewlekłe zaparcia, otyłość, niektóre sporty wyczynowe.
Wyżej wymienione czynniki doprowadzają do rozciągnięcia, osłabienia lub uszkodzenia  mięśni i ich unerwienia. 

Te zaburzenia poddają się leczeniu z 50-80% skuteczno scią poprzez specjalistyczną rehabilitację. Niestety jeszcze w Polsce często jako rozwiązanie problemu zbyt wcześnie proponuje się operację, której skuteczność w wielu przypadkach nie jest zadowalająca. Co prawda lekarze zalecają też swoim pacjentom ćwiczenia mięśni Kegla, jednakże, wykonywane bez wcześniejszej diagnostyki nerwowo-mięśniowej i kontroli fizjoterapeuty przynoszą kiepskie efekty, W większości przypadków konieczna jest terapia regenerująca unerwienie, aby trening mięśni był skuteczny.

Po porodzie.

W wyniku akcji porodowej lub nawet samej ciąży, w wielu przypadkach dochodzi do uszkodzenia mięśni dna miednicy i ich unerwienia. Napierająca główka dziecka, a zwłaszcza dużego powoduje silny ucisk i rozciąganie przepony miednicznej, co prowadzi do rozerwań nadciągnięć nerwów, i mięśni. Takie uszkodzenia skutkują nietrzymaniem moczu, zaburzeniami czucia, osłabieniem odczuć seksualnych.

Osłabione mięśnie dna miednicy powodują zmianę ułożenia moczowodów, pęcherza, pochwy, macicy, odbytnicy. Narządy te nie mogą przez to prawidłowo pełnić swojej funkcji. Ponadto wszystkie zwieracze zamykające cewkę moczową, obkurczające pochwę czy zamykające odbyt nie są w stanie utrzymać ciśnienia i zaczynają się otwierać przepuszczając mocz, stolec i gazy.  Aż 80% kobiet ma problemy z utrzymaniem moczu po porodzie. U części z nich problem znika samoistnie. Panie, którym problem nie zniknął powinny poddać się specjalistycznej rehabilitacji, a Panie którym problem już nie dokucza powinny zastosować profilaktykę, poniewż problem może powrócić w przyszłości lub pojawiać się sporadycznie podczas wysiłku. Brak objawów na co dzień oznacza jedynie tyle że mięśnie odzyskały funkcje, a nie pełną sprawność, co może ujawniać się np. Słabszymi odczuciami seksualnymi niż przed porodem.

Autor tekstu: mgr fizjoterapii Piotr Basista. © prawa autorskie zastrzeżone.  


AKTUALNE PROMOCJE


syrop madal bal


HEALTH&BEAUTY CLINIC UL. GÓRCZEWSKA 82 WARSZAWA TEL. 531-338-343 E-MAIL info@hbclinic.pl
Gabinet otwarty od poniedziałku do piątku. terminy wizyt ustalane indywidualnie.
 
Gabinety masażu